OS GEMEOS, "The other side", 2014, färglitografi, signerad och numrerad 53/99.
93 x 55 cm.
Os Gêmeos (f. 1974) är en pseudonym för två brasilianska graffitikonstnärer, vilken betyder tvillingarna. Deras ofta storslagna och detaljrika konst finns över hela världen. USA, Brasilien, Lettland, Polen, Danmark…Och under 2017 uppförde dom en stor mural på Mosebacke i Stockholm. En enorm muralmålning som täcker en hel fasad och syns från luften.
Os Gemeos har en säregen stil med ofta burleska inslag. Ofta framträder en figur som närmast tränger sig fram ur bakgrunden. Som om hen alltid har funnits bakom väggen.