Blåmålad överdel med brutet marmorerat krön. Dörrpar med blomsterurnor. Invändigt limfärgsmåleri. Profilerad, ådringsmålad nederdel, tre lådor. Marmorerade lister. Bredd 121 cm, djup 42 cm, total höjd ca 204 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Borttagen fernissa. Torrsprickor.
"Blårosaren" har lämnat efter sig daterade arbeten mellan 1805-1835.