Målad i beige, rött och grönt. Delvis originalmålning. Skuret krön och nederdel med dekor av blad och blommor. Urtavla märkt A.A.S, lod och pendel medföljer. Höjd 80 cm, bredd 40 cm, djup 18 cm. Nyckel finns.
Senare krön. Smärre skador. Ej funktionstestad. Delvis renoverad. Slitage.