Blåmålad med målad dekor av rocailler och blommor. Ryggen med delvis skuren dekor. Förvaring under sits. Längd ca 215 cm, bredd 62 cm, höjd 105 cm.
Slitage. Skador. Förstärkningar. Maskstungen. Färgbortfall. Torrsprickor.
Enligt uppgift Ystegård, Hillsta, Forsa.