Ådringsmålat. Uppsvängt marmorerat listkrön. Dörrpar med draperi- och blomsterdekor. Profilerad nederdel med två draglådor. Invändig bemålning av kalkar samt blomrankor. Längd 111 cm. Djup 41 cm. Höjd 220 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Lagningar. Retuscher. Smärre kompletterad. Senare lås.
Jämför med skåp i Nordiska Museets samlingar
https://digitaltmuseum.se/011023666912/skap
Blårosaren är en målare som ännu inte har identifierats och heller inte inringats geografiskt, då hans alster är spridda. I Maj Nodermanns gedigna inventering av målare i Jämtland finns Blårosaren representerad med 8 skåp daterade mellan 1805-1835