OLOF ELF, minnestavla, Lillhärdal, Härjedalen, 1862.
"Bonden ärlige acktade och förståndige Olf Olfson Påleår är ägare till denna tafla, stor mägtigste Herren och Fursten Carl XV Oscar Ludwik år 1862, Målar Olof Elf". Uppklistrat papper. Ca 90 x 80 cm.
Skador. Slitage. Veck. Gulnad. Färgbortfall.