JONAS HERTMAN, väggfält, Mo, Hälsingland, signerad och daterad 1775
Landskap med jaktsällskap. 217 x 121 cm.
Skador. Lagningar. Retuscher. Färgbortfall.
Avbildad i "Hälsingemålningar" Svensson, Mickelsson, Borås 1968. Bild nr 36.
Samt "Hälsingerunor" 2006, avbildad i helhet sid. 13, detalj sid.15
Auktionens målning brukar framhållas som ett av Hertmans främst verk tillsammans med inredningen på Bollnässtugan.