Bladstrl. 45,1 x 62,0 cm. Oramat blad.
Demonstration från Medborgarplatsen till Tantolunden i Stockholm.
Talare var Jan Guillou och representant från FRAP (Frente de Accion Popular – som Salvador Allende var kandidat för i flera presidentval under 1950 o 60-talet i Chile)
Åldersbetingat slitage. Veck. Enstaka reva.