Betty Kirke (Foreword by Issey Miyake), "Madeleine Vionnet", Chronicle Books, 1998; Jacqueline Demornex (Preface by Madeleine Chapsal), "Madeleine Vionnet", Thames & Hudson, 1991; Lisa Immordino Vreeland (With Essays by Judith Clark, Judith Thurman & Lally Weymouth), "Diana Vreeland. The Eyes Has To Travel", Abrams, 2011; (Edited by Alexander Vreeland) "Diana Vreeland. Memos. The Vogue Years 1962-1971", Rizzoli, 2013.
Begagnade. Ej genomgångna. Bruksskick. Slitage.