Leksaker för alla åldrar

LEKSAKER FÖR ALLA ÅLDRAR
Nu är det dags för Bukowskis efterlängtade och återkommande leksaksauktion! Vårens specialauktion bjuder på 115 nummer med fantastiska leksaker från många länder spännande över flera epoker. Samlare och nostalgiker kan finna Mattel, Lehmann, Domo, CIJ, Elastolin, Steiff, Märklin, Kämmer&Reinhardt, Schuco, Yonezawa med mera. Denna auktion utmärks av en stor avdelning Barbiedockor med mängder av tillbehör, en rödlackerad Maserati från 1948 från italienska Domo samt en urverksdriven Alfa Romeo från franska CIJ! De flesta stora namnen finns representerade så möjligheten att starta eller komplettera sin samling är stor. Välkommen in i leksakernas förtrollade värld!

109 föremål
BARBIEKLÄDER och ACCESSOARER, 33 delar, Mattel, 1960-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BARBIEDOCKOR, 6 st, Mattel, 1960-tal.
Klubbat pris
7 560 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEHMANN, "Mixtum", nr. 775, Tyskland, 1927-41.
Klubbat pris
4 001 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEHMANN, "Zikra", nr. 752, Tyskland, 1924-35.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOUDOIRDOCKA, Greta Garbo, 1920-/30-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BISKVIDOCKA, sannolikt Tyskland, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOCKOR, 2 st, 1930-30-tal.
DOCKOR, 2 st, 1930-30-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BISKVIDOCKOR, 3 st, Tyskland, 1910-20-tal.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
2 490 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HEUBACH, pojkdocka, "7602", Tyskland, 1910-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄTHE KRUSE, Pojkdocka, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
11 611 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BISKVIDOCKA, CM Bergman, Tyskland, omkring 1900.
Klubbat pris
2 015 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BISKVIDOCKOR, 5 st, Tyskland, 1910-20-tal.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BISKVIDOCKA, Franz Schmidt & Co, Tyskland, ca 1910.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRAGLEKSAK, sannolikt Tyskland, 1800-talets slut.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KÄTHE KRUSE, Flickdocka, Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÄTHE KRUSE, flickdocka, Tyskland, 1920/30-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BISKVIDOCKA. möjligen Ernst Heubach, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKA, biskvi, Simon & Halbig 126, Tyskland, ca 1914.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOCKSKÅP med MÖBLER, ca 1910.
DOCKSKÅP med MÖBLER, ca 1910.
Klubbat pris
7 175 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BARBIEDOCKOR, 4 st, Mattel, 1960-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BILD-LILLI, docka, Tyskland, 1955-1964.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARBIE TILLBEHÖR, 4 delar, Mattel 1970-tal.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BARBIE OCH KEN, Mattel, 1960-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARBIE, med tillbehör, 1960-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NALLE, Steiff, Tyskland, 1920-/30-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STEIFF, leksakshund "Bully", Tyskland omkring 1930.
Klubbat pris
3 401 SEK
Utropspris
3 500 SEK
NALLE, Steiff, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STEIFF, NALLAR, 2 st, Tyskland, 1910-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEIFF, teddybjörn, Tyskland omkring 1920.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEIFF, räv, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STEIFF, nallebjörn "TEDDY BABY", Tyskland ca 1930.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEIFF, katt & kanin, Tyskland 1902-1918.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SCHUCOFIGURER, 3 st, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STEIFF, Ko på hjul, Tyskland 1910-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEGO SYSTEMS, "6082", Danmark, ca 1993.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NINTENDO, Game&Watch Mario the Juggler, Japan, 1991.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERIETIDNINGAR, Kalle Anka, KOMPLETTA ÅRGÅNGAR 1960-64.
Klubbat pris
2 422 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YONEZAWA, Cadillac, Japan. Ca 1960.
Klubbat pris
5 202 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BANDAI, Rolls Royce "Silver cloud", Japan, ca 1960.
Klubbat pris
1 020 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARUSAN, Cadillac, Japan ca 1951.
Klubbat pris
7 444 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MOTORCYKEL, Marusan, Japan 1950-/60-tal.
Klubbat pris
4 650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ICHIKO, Lincoln, Japan, 1950-talets senare del.
Klubbat pris
5 025 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GAMA, polismotorcykel, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEHMANN, NA-NU 752, Tyskland omkring 1950.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BANDAI, Cadillac, Japan, ca 1960.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARUSAN, Chevrolet Bel Air 1954, Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
12 722 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TECHNOFIX, motorcykel, Tyskland ca 1950.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
6 488 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MOTORCYKEL. Kellermann & Co, Tyskland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
3 380 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEHMANN ZIG ZAG, 640, Tyskland 1910-1945.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TIPP & CO, brandbil, Tyskland, omkring 1930.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OROBR, lastbil, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KELLERMAN & CO, Clownekipage, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIPP & CO, Limousine, Tyskland, 1928-1937.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEHMAN,  "Titania", 779, Tyskland 1930-38.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CIJ, Alfa Romeo P2, Frankrike, omkring 1930.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GÜNTHERMANN, limousine, ca 1915-1920.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GÜNTHERMANN, musikant, Tyskland ca 1910.
Klubbat pris
5 399 SEK
Utropspris
4 000 SEK