Oljad och plastbehandlad yta. Teakfaner. Skåp och benparti av massiv teak. Inredning med spegelvägg, glashylla, glasbotten, inbyggd belysning och plastbelagd klaff. Längd 100 cm. Bredd 45 cm. Höjd 113 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar.
Folkhemform - svenska möbler 1949 - 1970, Falkenbergs museum, 10 september – 27 november, 2016.
DETTA EXEMPLAR avbildat i: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 573-574