JENS FÄNGE, skulptur i blandteknik "Vattenpipa III" signerad och daterad 1996.
Två delar. Blandteknik, höjd 122 cm (inkl hylla).
Obetydligt ytslitage. Ny limfog mellan två delar. Hyllplan med repor/märken.
Schaper Sundberg Gallery, Stockholm.
I Jens Fänges pastelliga bildvärld finns det plats för tiffanylampor, jugendobjekt, vridna perspektiv, humor och skruvade dandys. Stämningen är naivistiskt gladlynt och inrymmer surrealistiska möten mellan de många objekten i hans moderna stillebenmåleri. Rosa är Fänges "lilla svarta" och nyanserna många. Själv hävdar konstnären att han "varken har ett analytiskt eller symboliskt förhållningssätt till färg". Att färgskalan var intuitiv och att den snarare hittade honom än tvärtom. I dag är den ett signum för Fänge, som bara blivit tydligare sedan den eftertraktade konstnären lämnade Valands konsthögskola 1994.