MARTIN MIJTENS D.Y, hans krets. Olja på duk. Osignerad.
Herre i guldfärgad justacorpe och röd mantel. Samtida bronserad ram. Uppfodrad duk 121 x 96 cm.
Uppfodrad duk. retuscher. Lagning. Krackelerad. Skrapmärken. Gulnad fernissa.