ANDERS EKLUND, hans krets, ett par, olja på duk, bär påskrift á tergo Anders Eklund.
Porträtt av lagman Eric Cederlöf (1709-1790) samt sannolikt hans maka. 59,5 x 49 cm vardera. Samtida förgyllda och bronserade ramar.
Krackelyr. Retuscher. Repor. Herrporträttet med uppfodrad duk. Smärre fläckar.