DISEY, spray på duk, signerad och daterad 2013.
26x43 cm.
Jacob Kimvall, konstvetare och tidigare ansvarig utgivare för graffititidskriften Underground Productions beskriver Diseys samtida konst som spännande, grafisk och formstark:
" –Disey var en renässansfurste som bestämde vad som var bra och dåligt. Han var kaxig som person och i sina målningar, som har en resning, grace och integritet. Men han var absolut inte oinskränkt. I varje förort fanns någon som sade att ”jag vet en som är bättre än Disey”, men alla mätte sig ändå mot honom..."
Ülkü Holago beskriver honom vidare:
"Med sitt smeknamn, det han också skrev som graffitimålare under den senare hälften av 1980-talet, blev han en Stockholmsprofil. För en bredare allmänhet kanske mest genom sin roll i Staffan Hildebrands kultförklarade ungdomsfilm Stockholmsnatt från 1987. Men i sin närmaste krets – inom stans hip hop-sväng med Sergels torg och Kungsträdgården som nav – vägde Diseys och hans parhäst Ziggys ord enormt tungt.
(Citaten hämtade från en artikel skriven av Ülkü Holago, SVD, 26:e april, 2008.)
Galleri Memento, 2013.
Ingår i temaauktionen Urban Art E 141.