DURO, "Protecting The Kingdom", blandteknik på duk, 2008, signerad.
Dukens storlek 160x203 cm. Oramad.
Den här målningen är en hyllning till CIA, Crazy Inside Artists, som enligt ett citat i målningen alltid är "Loaded and ready for battle"
Målningen är också en parafras, en vidareutveckling på Martha Coopers bild av DURO-DOZE-MARE139-SHA147-DAZE-PINK-CRASH när de hoppar från Amphiteatern på Manhattan. ( Se bild på sid 42-43 i Martha Cooper & Henry Chalfants bok, "Subway Art", éditions Thames & Hudson, från 1984, och i
Martha Cooper & Henry Chalfant, "Subway Art 25th anniversary edition", éditions Thames & Hudson, 2009, på sid 106-107).
Smärre slitage i kanter. Har varit rullad.
Ingår i temaauktion Urban Art E141.