BIRGER LUNDQUIST, etsning, signerad Birger Lundquist och daterad 1950 med blyerts.
Porträtt av överintendenten för Nationalmuseum Erik Wettergren. Med påskriven gåvodedikation i blyerts: "Till Kjell Boström - en julhälsning med tack från modellen. Erik Wettergren". Plåtstorlek cirka 19,5 x 24,5 cm. Bladstorlek 31,5 x 42,5 cm.
Oramad. Smärre ytsmuts.
Intendenten vid Nationalmuseum, Stockholm, Kjell Boström.
Därefter i arv.