AXEL FRIDELL, torrnål, signerad Axel Fridell och numrerad I:st State 5/5 med blyerts. Utförd 1933. III état.
"Fru Elin Strömbom I". Plåtstorlek cirka 28 x 23 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador. Gulnad.
Professor Sixten Strömbom, Stockholm (modellens son).
Förste antikvarien vid Riksantikvarieämbetet Ragnhild (brorsdotter till ovanstående) och intendenten vid Nationalmuseum Kjell Boströms samling.
Därefter i arv.
Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder I", 1986, H. 348, sid 296-297, detta exemplar troligtvis avbildat.