Nordic Design Jewellery

Nordic design jewellery
Välkommen till en unik och omfattande samling silversmycken, formgivna av några av Nordens mest namnkunniga silversmeder verksamma under 1960-talet och framåt. Samlingen består av halsband, armband, örhängen och en handfull broscher, som med sin tidlösa form och moderna gestaltning framstår lika relevanta nu som då. Tongivande formgivare som Georg Jensen, Waldemar Jonsson, Bendt Knudsen, Lennart Haglund, Grete Prytz Kittelsen och Ateljé Stigbert finns alla representerade. Läs mer här >

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

337. Danish Modern, fåtöljer ett par, utförda av snickarmästare Peder Pedersen, Danmark 1940-tal.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK