CORNELIS LELIENBERGH, olja på pannå, monogramsignerad CL.
Stilleben med döda fåglar. 22 x 28 cm.
Pannåns ytterkanter något ojämnt beskurna. Smärre retuscher, färgbortfall samt skrapmärken längs pannåns ytterkanter mot ram. Retuscher. Skrapmärken. Gulnad/oxiderad fernissa.
Förste antikvarien vid Riksantikvarieämbetet Ragnhild och intendenten vid Nationalmuseum Kjell Boströms samling.
Därefter i arv.