Lackerad i grått och svart. Urverksdriven. Originalkartong från Gebrüder Bing tillhörande racerbåt 155/35. Krigsfartyget och kartongen har dock enligt uppgift alltid hört ihop. Längd 40 cm. Kartongens längd 50 cm, bredd 14 cm.
Slitage. Lackskador. Delar saknas. Kartong med skador och senare påskrifter.