ATELIER FAUNI, 4 stycken figurer från Mumindalen, Finland, 1950/60-tal.
Syntetisk päls och skinn, stomme i trä med metalltråd. Hemulen, Muminpappan, Mumintrollet och Snorkfröken. Tre stämplade Atelier Fauni. Höjd 12-17 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Hemulens hatt lös.