Handmålad plåt. Urverksdriven. Fyra öppningsbara dörrar. Gummidäck. Längd 32 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre lackskador. Tre handtag av, ett medföljer löst. Kylarprydnad saknas. Stänkskärmar något vridna. Fästet till ena lyktan saknas.
Familjen Holm, Insjön(postorderföretaget Åhlén&Holm). Inropad på auktion i Insjön ca 1915 då familjen Holm flyttade sin verksamhet till Stockholm.