Soldater tillverkade i massa. Olika ställningar och uniformer, främst tyska soldater men även svenska och italienska. Bestående av bland annat soldat med eldkastare, telegrafstolpe med radioman, karaktärsfigur Paul von Hindenburg, fanbärare, musiker, landstigningsbåt med besättning, telegrafister, strålkastarbärare, varningsklocka för gas-alarm, motorcykel, bårbärare, läkarhund, sjuksköterska med mera med mera. Höjd 2,5-21 cm.
Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Smärre skador. Vissa delar saknas.