Rektangulär med gångjärnsförsett lock och undervarande träinredning. Rik dekor i relief av orientalisk bataljscen. Längd ca 28, bredd ca 18, höjd ca 11 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med bland annat repor och stötmärken. Trädel saknas sannolikt vid träinredning. Träinredning inkluderas i totalvikt.