Delvis förgyllt, ovalt med lock, dekor av lagergirlanger, rosetter och bockhuvudmaskroner. Locket med dekor i releif av putti med hund. Längd 18 cm, höjd 10 cm, vikt 1.006 kg.
Obetydligt slitage.
Enligt uppgift efter modell av Drottning Sofia Magdalenas toiletteuppsats.