CARL LINDGREN, Norrköping 1786, dosa, silver, gustaviansk.
Invändigt förgylld, rund, kantad med äggstav, locket profilerat och med blomma. Undertill minnesgravyr och lodangivelse 12 1/2. Diameter 9 cm, vikt 160 gram.
Obetydligt bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.