Mekaniskt musikinstrument med vevfunktion för skivor i kartong. Svartmålat trä med skuren dekor och svarvade detaljer. Märkt "Malmgrens musikhandel, Göteborg". En skiva medföljer. Längd 56 cm, bredd 56 cm, höjd 34 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Färgbortfall. Dekorbortfall. Skador.