Invändigt förgyllda saltkar, runda på tre bockfötter. Diameter 5, höjd 3,5 cm.
Skedarna stämplade med annan smed, Samuel Whitford London 1883, längd 7,5 cm. Total vikt 146 gram.
Runt etui invändigt klätt i violett textil. Diameter ca 18, höjd ca 6 cm.
Smärre slitage. Etui med ställvis slitage, textildetalj saknas.