Sigurd Persson, skål, sterling silver, Stockholm 1968.
En rund skål med utvikt kant på kvadratisk fot. Hamrad yta. Höjd 16,2 cm. Diameter upptill 14,2 cm. Vikt 706 g.
Obetydligt ytslitage. Ett par kantnagg. Några smärre skrapmärken.
Kundens pappa samlade silver