Sockerskålar med lock, två stycken, porslin, Royal Copenhagen, "Musselmalet", modell 410 och 400, post 1923.
Runda med rocailleformade handtag, snäckformade lockknoppar med våg, räfflad relief och dekor i underglasyrblått. Höjd 10-11längd mellan handtag 13,5-15,5 cm. Märkta "1/400" respektive "1/410" med målarsignaturer "ppx", "ddx" respektive "227" gröna stämplar "Royal Copenhagen Denmark".
Modell 400 ursprungligen kallad "smørkande/smørdåse u/fad" formgiven före 1884.
Större askens lock med litet nagg vid kanten.
Börje Johanssons samling, en svensk privat samlare som fokuserade på de mest sällsynta delarna från den berömda Musselmalet-servisen från Royal Copenhagen. Börje Johansson samlade omkring 1 000 föremål under 20 år och nu har Bukowskis äran att sälja över 700 föremål fördelat på tre auktioner. Den första delen av samlingen erbjuds online i november 2024, arton av de mest spektakulära föremålen kommer att säljas på Important Winter Sale 661, och den sista delen av samlingen erbjuds i mars 2025. Huvudfokus i Börje Johanssons samlande har varit enskilda intressanta föremål och inte hela serviser. Detta är en samling som omfattar några av de tidigaste och mest åtråvärda Musselmalet-föremålen, men också senare intressanta samlarobjekt, varje del tillverkad med det berömda och älskade hantverket från Royal Copenhagen, Den Kongelige Porcelainsfabrik.