Damaskerade brungjorda pipor med inslagna och guldpunsade tre kronor samt stålskuren och delvis förgylld dekor på kammarstycket. Signerat lås med graverad och förgylld dekor. Helstockar med hornnäsa. Delvis förgyllda stålskurna beslag. Kaliber 13 mm. Längd 37 cm
Åldersrelaterat slitage. En pistol håller inte i helspänn.
Karl-Johan Jern, Skara, 1906-1990