Damaskerade och stålskurna pipor med dekor i silver och delvis förgyllda. Signerad och dekorerade lås. Helstock av valnöt med förgyllda mässingsbeslag. Kaliber 14 mm. Längd 46 cm.
Helhetsintrycket är gott. Stocklagningar.
Karl-Johan Jern, Skara, 1906-1990
Kåa Wennberg: En svensk vapensamling.
Avbildade s. 22-23