Signerade och stämplade pipor i vridbart knippe. Signerade och graverade lås och hanar. Varbygeln med pipspärr. Helstock av valnöt med mässingsbeslag. Kaliber 16 mm. Längd 143 cm.
Stocklagning
Karl-Johan Jern, Skara, 1906-1990
Sannolikt från Teodor Jakobssons samling såld på Bukowskis auktion 342, 1949 katalog nr 1143.