Ring, "memento mori"/sorgering, guld, navetteformad med blå och vit emalj med sepia måleri. Sent 1700/1800-tal
Med sentimental text “Affection weeps heaven rejoices”. Mått ca 35 x 20 mm. Skena 23 K guld, troligen senare, stämplad AUW, Anders Ulrik Wahlberg, Gävle 1899. Storlek 17.5/55. Vikt 14 g.
Spricka. Åldersrelaterat slitage. Omarbetad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.