I arv från Wiwen Nilssons far Anders Nilsson, Innehållande en trähammare, en hammare i metall, en handdragtång, en ambolt samt ett järn med hål i vinkel, stubbens diameter 33 cm, höjd exkl verktyg 53 cm
Bruksslitage. Märken. Repor.
Från en privat samling.
"Silversmeden Wiwen Nilsson", Kersti Holmquist 1990, Stubben finns avbildad på sidan 17 i form av en tuschteckning ur Kulturens i Lunds samling utförd av Carl Persson från Anders Nilssons verkstad.
Hammaren i metall eller "slägga" som den benämns i boken avbildad sidan 220.