Kanna i mässing med stiliserad jugend dekor. Svängd handtag och lock i form av vindruva.Höjd 43 cm,
Kaffekvarn i mässing med vev med handtag, dekor av karikatyrer i patinerad koppar Höjd 26 cm.
Åldersrelaterad slitage. Repor. Märken. Kaffekvarn ej funktionstestad.