Vitmålade med bronserade detaljer, skuren dekoration av musselformationer. Genombruten rygg med balusterformad ryggbricka med nyckelhål.Textilklädd sits. Sitthöjd 50, bredd 52, höjd 99 cm.
Senare målning och klädsel. Förstärkningar och lagningar. Något slitage.