Enligt uppgift använd för spel i US Open, årtal ej säkert. Modellen framtagen för tävlingsspel på den Amerikanska och Japanska marknaden. Speciellt framtaget. 407 gram. Babolat W1 natursena. Fairway-grep. Längd 68 cm. Certifikat signerad av Björn Borg medföljer.
Slitage. Gamla strängar kvar.
Framtaget för Björn Borg.
Björn Borg.
Tränaren Lennart Bergelin.
Därefter i arv till hans son Niclas Bergelin.
Bancroft var Björns kontrakterade märke i amerika och Japan.