Elis Bergh, takkrona, C.G. Hallberg, 1920-tal.
Antikpatinerad mässing. Fyra svängda armar, klotformat avslut med mindre hängande klot. Textilklädda lampskärmar medföljer. Diameter med lampskärmarna 75, höjd 70 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis repor och fläckar.
Erik Wettergren, "The Modern Decorative Arts of Sweden", Malmö 1926, jfr variant av modellen i nysilver avbildad s. 150.