Helge Johansson, & Nordiska Kompaniet, rökbord, skiva från S:t Eriks Lervarufabriker, Uppsala 1918.
Benställning i mahogny märkt med ritningsnummer 25005, skiva i lergods med bemålad dekor av Borgholms slottsruin på Öland signerad och daterad Helge Johansson 1918 samt S:t Eriks Lervarufabriker, Uppsala. Längd 90 cm, bredd 60, höjd 66 cm.
Slitage, märken och fläckar.