Nordiska Kompaniet, skåp, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943.
Fanerat med valnöt, kassetterat dörrpar med rotfaner, på överkragande ben med avslutande tassar på sockel. Hyllinredning. Märkt baktill med ritningsnummer 45030 samt brickmärkt invändigt NK A·B· NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 101 cm, djup 48 cm, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.
Plåtmanufaktur AB, Stockholm. Möjligen beställt av bolagets verkställande direktör Knut Laurin (1909-1970) som tillträder sin post 1943, tillika dokumenterad stamkund hos Nordiska Kompaniet.
Katalog, "Möbler från A/B Nordiska Kompaniet", 1936, jämför med skåpsmodell "Caesar" ritningsnummer 38905.
NK:s chefsarkitekt Axel Einar Hjorth ritade modellserien "Caesar" år 1928. Föreliggande skåp bygger på en skåpsmodell i serien och är del av en större inredning beställd av Plåtmanufaktur AB år 1943. Ritningen i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv är daterad 19 juli 1943.