Nordiska Kompaniet, skrivbord, specialbeställd variant av modell "Caesar", 1943.
Fanerat med valnöt, rektangulärt på överkragande ben med avslutande tassar. I sargen två lådor. Brickmärkt NK R 45034 - C 9830 samt i låda brickmärkt NK A·B· NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Längd 100 cm, djup 60 cm, höjd 75 cm.
Slitage och skador. Nyckel saknas.
Plåtmanufaktur AB, Stockholm. Möjligen beställt av bolagets verkställande direktör Knut Laurin (1909-1970) som tillträder sin post 1943, tillika dokumenterad stamkund hos Nordiska Kompaniet.
NK:s chefsarkitekt Axel Einar Hjorth ritade modellserien "Caesar" år 1928. Föreliggande skrivbord bygger på den serien och är del av en större inredning beställd av Plåtmanufaktur AB år 1943. Ritningen i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv är daterad 19 juli 1943.