Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
Stomme av förkromat stålrör med dyna av brunt koskinn, nackkudde av svart skinn, på ställning av svart metall. Märkt Cassina i stålet och underredet samt numrerad. Längd ca 160 cm.
Helhetsintrycket är gott med smärre slitage.