Gunilla Jung, takkrona, modell 15, Stockmann Orno, 1930-tal.
Stomme i mässing, behängd med margueriter, droppar och pärlor i bärnstensfärgat glas, ljusmanchetter i klarglas. Fem ljuspunkter. Höjd 105 cm, bredd ca 57 cm.
Åldersrelaterat slitage. Glasmanchett med spricka samt enstaka nagg. Senare sladd. Ej funktionstestad.