Gunilla Jung, taklampa, modell 1020, Stockmann Orno 1930-tal.
Kupa i frostat glas med förnicklat skaft. Bär tillverkarens stämpel. Diameter ca 25 cm. Total höjd ca 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupet skaft. Ej funktionstestad. Kupan med tillverkningsrelaterade märken.