Uno Westerberg eller Harald Notini, bordslampa, modell "15614", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1950-tal.
Mässing, ställbar skärm i frostlackerad grön, märkt med Böhlmarks signum samt modellnummer 15614. Höjd 17 cm.
Smärre slitage, senare dragen el.
Avbildad i katalog 1956.