Carl Hjalmar Norrström, vas, jugend, daterad 1902.
Koppar, invändigt förtent. Bukig form med rund hals, blankpolerad reliefdekor av mistlar mot en matterad fond. Signerad C. Hj. Norrström 1902 No 1. Höjd 14 cm.
Smärre ytslitage. Skrapmärken. Insidan med beläggningar.