Spår av invändig förgyllning, utvändigt slät och dekorerad med banddekor, uppsvängd hänkel med randdekor. I botten infällt minnesmynt: Nikolaus Ludwig, graaf van Zinzendorf, stichter van de Hernhutters 1750 (Nikolaus Ludwig, greve av Zinzendorf, grundare av Hernhuts 1750). Höjd 8,5 cm. Vikt 98 g.
Slitage, några strödda bucklor och stötmärken.