Samuel Jacob Nicolai Prahl, hänkelskål, silver, Köpenhamn 1851.
Kontrollstämplar Peter R Hinnerup. Rund på fyra tassfötter, graverad dekor av rocailler, fällbar hänkel. Diameter 27 cm, höjd med uppfälld hänkel 20 cm. Vikt 531 gram.
Smärre slitage. Mindre bristning i kant.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.